Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality

Aktuality


Štítky:






















5. ročník soutěže Náš evropský projekt

Datum konání: 29. 4. 2022

V březnu se otevřel 5. ročník soutěže "Náš evropský projekt". Cílem soutěže je ocenit zajímavé projekty realizované na území měst, městských částí a obcí. Podmínkou je, že se musí jednat o projekty podpořené z evropských fondů. Projekty podpořené z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) mají velkou šanci v soutěži uspět. V programovém období IROP 2014 – 2020 vzniklo velké množství projektů, které se mohou pochlubit svým propracovaným přístupem pro rozvoj svého území.


Autor: Ing. Zuzana Vališková Publikováno 29. 3. 2022 8:23

26. ročník soutěže Vesnice roku 2022

Datum konání: 29. 4. 2022

Po dvouleté přestávce, zaviněné pandemií koronaviru, byl dne 24. února 2022 vyhlášen nový, již 26. ročník soutěže Vesnice roku. Přihlášky do soutěže mohou obce podávat do 29. dubna 2022. Celkový vítěz letošního ročníku soutěže bude znám 17. září 2022, přičemž vyhlášení proběhne tradičně na Jarmarku venkova v Luhačovicích.

Vyhlašovatelé a spoluvyhlašovatelé soutěže Vesnice roku pořádají ve spolupráci s finalisty krajských kol posledních ročníků sérii motivačních seminářů pro obce.

Semináře se uskuteční ve třech termínech:

29. března v Bělotíně  (okr. Přerov, Olomoucký kraj) - registrace

5. dubna v Lipové (okr. Děčín, Ústecký kraj) - registrace

7. dubna v Pusté Kamenici (okr. Svitavy, Pardubický kraj) - registrace

Podrobnější informace naleznete v přiložené pozvánce.

 

Pro oceněné obce jsou připravené finanční odměny formou dotace z Ministerstva pro místní rozvoj ČR, Ministerstva zemědělství a Ministerstva životního prostředí.

Veškeré informace o soutěži můžete najít na www.vesniceroku.cz.

V případě dotazů se můžete obrátit na email vesniceroku@mmr.cz.


Autor: Ing. Zuzana Vališková Publikováno 8. 3. 2022 13:42
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Za zážitky a místními dobrotami vycestujte na venkov

Datum konání: 27. 4. 2022

TISKOVÁ ZPRÁVA

24. 4. 2022

Za zážitky a místními dobrotami vycestujte na venkov

   Máte chuť vyrazit za zážitky, ale nevíte kam? Místní akční skupiny (MAS) z celé České republiky pro vás mapují zajímavá místa, místní výrobce, služby a podniky, které stojí za to vyzkoušet.  Více než 2 400 tipů na venkově, které jsme za vás ověřili, naleznete v unikátní databázi na webu www.regionysobe.cz. Cílem této kampaně je propojení lokální nabídky podnikatelů s místními konzumenty a turisty.

   Chcete navštívený region poznat všemi smysly? Hodláte si ze svého výletu nebo pracovní cesty přivézt kvalitní dárek nebo si pochutnat v osvědčené restauraci? Pak určitě vsaďte na velkého pomocníka „Regiony sobě“. Podniky jsou tu rozděleny do 6 kategorií - obchody a prodejny, potraviny a přírodní produkty, řemesla, rukodělné výrobky, služby, stravování a ubytování.

   „MASky“ dlouhodobě podporují lokální ekonomiku.  S aktéry v území jsou úzce propojené na principu takzvaného síťování. Některé místní akční skupiny koordinují regionální značky, kterých je v Královéhradeckém kraji sedm (KRKONOŠE originální produkt, PODKRKONOŠÍ regionální produkt, BROUMOVSKO regionální produkt, ORLICKÉ HORY originální produkt, Regionální produkt - Kladské pomezí, Regionální produkt – Český ráj a Regionální produkt Hradecko).

   „Dalším příkladem ekonomické podpory jsou pak dotační příležitosti pro podnikatele z Programu rozvoje venkova. Ať už se jedná o podporu malých a středních podniků v zemědělství na nákup zemědělské techniky či vybavení farem, nebo nezemědělského podnikání v lesích jako jsou například turistické stezky, výstavba naučných, herních a fitness prvků či údržba a bezpečnost lesa včetně mostků a lávek,“ vysvětluje předsedkyně Národní sítě Místních akčních skupin ČR Jana Kuthanová, starostka Obce Hořiněves.

    „Náš kraj disponuje množstvím šikovných a podnikavých lidí, kteří mohou díky takzvanému „Malému LEADERu“ získat finanční prostředky na sportovní, kulturní a společenské akce nebo na podporu marketingových aktivit pro místní podnikatele,“ popisuje Ing. Mgr. Pavel Rejchrt, manažer MAS Stolové hory.

   Místní akční skupiny nabízejí i poradenskou službu v rámci krajských, národních a evropských dotací či přeshraniční spolupráce. Pomáhají například i s žádostmi o kotlíkové dotace. „Pro zájemce z území MAS Královédvorsko pořádáme semináře k energetice a úsporám energií.  První seminář se uskuteční ve čtvrtek 5. května 2022 od 17:30 a bude zaměřen na vlastníky rodinných domů. Účastníci budou mít možnost přinést si vlastní vyúčtování elektřiny i plynu k individuální konzultaci, dozví se rady a tipy související se základní optimalizací nákladů domácnosti z hlediska energeticky úsporných opatření a chybět nebude ani přehled dotačních možností. Každý účastník bude mít po absolvování semináře nárok na vytvoření bezplatné energetické studie na míru (obvyklá cena je 5 000 Kč) k vyhodnocení současného stavu objektu a optimálního návrhu, co se ne/vyplatí realizovat,“ informuje ředitelka MAS Královédvorsko Ing. Lenka Křížová. 

   Podpora lokální produkce může mít i podobu animace území a spolupráce při soutěžích typu Vesnice roku. „V minulých kolech vybojovaly například obce Rudník a Strážné z území MAS Krkonoše oranžovou a modrou stuhu. Rudník se v krajském kole soutěže umístil na prvním místě za spolupráci se zemědělci a Strážné za spolkovou činnost. Do soutěže se mohou přihlásit obce vesnického charakteru, které mají maximálně 7 500 obyvatel a mají zpracovaný vlastní strategický dokument zabývající se rozvojem obce, program obnovy vesnice nebo program rozvoje svého územního obvodu,“ vysvětluje Mgr. Kateřina Fejglová, vedoucí Místní akční skupiny Krkonoše. Zájemci o účast v letošním ročníku soutěže Vesnice roku musí doručit přihlášku na Ministerstvo pro místní rozvoj nejpozději do 29. dubna 2022.

Petra Hartmanová

Místní akční skupina Krkonoše, z.s., hartmanova@maskrkonose.cz

 

TZ_podpora lokalni produkce_4_2022_PH.pdf


Autor: Ing. Zuzana Vališková Publikováno 27. 4. 2022 11:51
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Výzvy na jarní a podzimní výsadby stromů

Datum konání: 14. 4. 2022

Představujeme vám několik výzev od Nadace Partnerství na jarní a podzimní výsadby stromů:

V grantovém programu Sázíme budoucnost na podzimní výsadby stromů můžete letos získat až 150 tisíc korun. Výzva se zaměřuje na výsadby stromů ve volné krajině a na rozhraní volné krajiny se zastavěným územím. Nabízí pokrytí nákladů na výsadbu, péči o stromy, odborný dohled nebo finance na nezbytný materiál, nářadí či dopravu. Příjem žádostí je možný do 31. července 2022.

Až 400 tisíc korun na výsadby alejí nebo jejich obnovu nabízí nový grantový program Sázíme budoucnost s KB penzijní společností. Část prostředků je možné čerpat na úpravy studánek, křížků a kapliček, na informační panely, lavičky, herní prvky apod. Žádat lze do 30. června 2022.

V dubnu jsme vyhlásili také výzvu k podávání žádostí o výsadbu Aleje svobody. Výzva je určená pro všechny obce, které dokážou poskytnout vhodný pozemek pro výsadbu aleje o zhruba sto stromech a také stromům zajistit následnou péči. Nadace Partnerství zařídí kvalitní sadební materiál, dopravu sazenic, odborný dohled při výsadbě i organizaci celé akce včetně její medializace. Obce mohou žádosti posílat do 31. května 2022.

Do 15. dubna si můžete zažádat také o grant z programu ŠKODA Stromky. Ve výzvě můžete získat až 70 tisíc korun na jarní a podzimní výsadby v rámci celé České republiky.

VÍCE O GRANTECH

Nevybrali jste si? Nevadí, další otevřené výzvy zaměřené na výsadby najdete na stránkách iniciativy Sázíme budoucnost


Autor: Ing. Zuzana Vališková Publikováno 14. 4. 2022 8:56
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Databáze iniciativy Sázíme budoucnost

Datum konání: 6. 4. 2022

Nadace Partnerství založila a koordinuje celonárodní iniciativu Sázíme budoucnost, jejímž cílem je podpořit odolnost české krajiny a měst. Partnery iniciativy jsou mimo jiné i Ministerstvo životního prostředí, Asociace krajů ČR a Svaz měst a obcí ČR. Společně s nimi budují celonárodní registr, kde se snaží od roku 2019 evidovat veškeré nové výsadby stromů mimo les.

Více informací k registraci najdete zde. Podrobný videonávod k registraci naleznete zde.

Evropská komise teď spouští portál, na kterém Nadace Partnerství konzultačně podílela a do kterého bude česká data doplňovat.  

Registrační tabulka Sázíme budoucnost.xlsx

Podrobnosti k vyplnění tabulky.docx

Proč výsadbu registrovat

Nejste v tom sami

Stáváte se součástí největší iniciativy, která chce výsadbou 10 milionů stromů zlepšit stav naší krajiny a měst. Sázíte budoucnost! Za každého občana naší země jeden strom.

Váš strom bude vidět

Zaregistrovat výsadbu do databáze může každý, kdo od roku 2019 vysadil stromy mimo les. Třeba i ten na vaší zahrádce. Po zaregistrování se strom přidá na interaktivní mapu a započítá se mezi nové stromy vysazené v naší krajině a v obcích.

Pomáháte vtvořit jedinečnou databázi

Díky vaší registraci získává Nadace Partnerství unikátní přehled o druzích a počtech stromů vysazených v ČR a mohou měřit dopad společného úsilí všech, kdo sází stromy. Na celonárodní úrovni neexistují žádné souhrnné přehledy o kácení a sázení stromů. Registrace nově vysazených stromů je proto velmi důležitá.

Můžete získat certifikát a stát se sazečem roku
Všechny stromy započítávají nejen do svého počítadla, ale i do osobních výsledků sázejících v jednotlivých kategoriích výzvy "Zlatý rýč". Cílem je vyzdvihnout ty, kdo vysadili nejvíce stromů. U obcí a firem také ukázat, jak se přibližují k cíli vysadit za každého občana nebo zaměstnance jeden strom. Veřejně tak oceňují dobrovolnou práci obcí, spolků, firem, zemědělců a jednotlivců.
Do hodnocení výzvy nezapočítávají stromy vysazené na základě zákonné povinnosti (náhradní výsadby, rekultivace). Každý strom má ale svůj adaptační význam, proto budou moc rádi, když je zaregistrujete a budou je moci zahrnout do celkového počtu vysazených stromů na jejich interaktivní mapě.

REGISTRACE VÝSADBY PŘED AKCÍ

Pokud vaši výsadbu zaregistrujete na webu již před akcí, vygeneruje vám systém plakáty a cedule ke stromům, které si můžete stáhnout a použít k propagaci. Když budete chtít, můžete akci také uvést jako veřejnou s odhadovaným počtem dobrovolníků. Díky tomu vás budou moci kontaktovat dobrovolníci z řad veřejnosti, kteří mají zájem vám s výsadbou pomoci.

Děkujeme všem, kdo s námi #sazibudoucnost! 


Autor: Ing. Zuzana Vališková Publikováno 6. 4. 2022 8:41
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Jak jsme na tom v LEADERu aneb jak si vedly místní akční skupiny k 31. 10. 2021

Datum konání: 7. 3. 2022

Přehled, jak se místním akčním skupinám dařilo čerpat jim přidělené finanční prostředky z Programu rozvoje venkova 2014-2020.

Jak_jsme_na_tom_v_LEADERu_aneb_jak_si_vedly_mistni_akcni_skupiny.pdf


Autor: Ing. Zuzana Vališková Publikováno 8. 3. 2022 13:15
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Chcete se zapojit do pomoci Ukrajině?

Datum konání: 28. 2. 2022

Národní síť Místních akčních skupin se zapojila do pomoci Ukrajině. Jelikož i my jsme součástí, zapojili jsme se také.

NS MAS se soustředí na koordinaci dostupných informací o humanitární pomoci v oblasti ubytování, sbírek a dopravy. Naším cílem je zmapovat naše území, zda by se našly organizace, podniky, ale i veřejné instituce a jedinci, kteří by krátkodobě chtěli pomoci.

Jedná se především o:

  • nabídku dopravních prostředků (mikrobusy, dodávky, autobusy, auta) pro odvoz lidí ze Slovenska, případně z Moravy dále do Čech, primárně do Prahy
  • nabídku přechodného ubytování (než začne fungovat systém státních ubytovacích zařízení) např. v ubytovacích zařízeních, prostorech charit, školách apod.
  • možnost materiální pomoci (lidé jdou přes hranice pěšky, většinu věcí nemají)

Nyní se poptává toto humanitární vybavení (není nutné sbírat/přivézt úplně vše, co je v seznamu, ale pokusit se alespoň o jeho i dílčí naplnění):

  • deky, karimatky, matrace na spaní
  • jednorázové utěrky vlhké (vlhčené ubrousky)
  • pleny pro děti
  • kosmetika – mýdla, …
  • dezinfekční gely
  • jednorázové kelímky papírové
  • sáčky do koše
  • toaletní papír
  • prodlužovačky na elektriku
  • rychlovarné konvice
  • čaj, káva rozpustná, balený cukr
  • nutrilon, sunar
  • prostředky pro zastavení krvácení
  • obvazy na poranění
  • Combat application tourniquet - Traumakit
  • lékárničky
  • analgetika

Co se týče možností ubytování, prosíme o zaslání těchto údajů: kontaktní osoba, typ ubytování, počet míst, tel. spojení.

Co se týče možností dopravy, prosíme o zaslání těchto údajů: Dopravce, počet míst, tel. spojení.

Co se týče humanitární sbírky, budeme se domlouvat s Krajskou sítí MAS ohledně místa svozu věcí. Jakmile budeme vědět další upřesňující informace, dáme vám vědět.

Informace nám můžete zaslat na email: valiskova@otevrenezahrady.cz. V případě dotazů se na nás můžete kdykoli obrátit, tel.: 724535871 (Ing. Zuzana Vališková).

Děkujeme za spolupráci.


Autor: Ing. Zuzana Vališková Publikováno 28. 2. 2022 14:27
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Publikace Příležitosti pro region

Datum konání: 24. 2. 2022

Centrum investic, rozvoje a inovací ve spolupráci s Královéhradeckým krajem vydaly, v pořadí již třetí, publikaci pro obcezaměřenou tentokrát na nové programové období 2021-2027.

Součástí celé publikace jsou samostatné části zaměřené na: dotace EU pro obce, regionální rozvoj s akcentem na obce či priority kraje včetně jeho podpůrných nástrojů.

V elektronické podobě je publikace ke stažení na webovém portálu regionálního rozvoje KHK Chytrý region. My ji pro vás přinášíme zde:

Publikace_prilezitosti_pro_region_2021+.pdf


Autor: Ing. Zuzana Vališková Publikováno 24. 2. 2022 11:02
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Regionální vánoční dárky + soutěž

Datum konání: 29. 11. 2021 - 13. 12. 2021

TISKOVÁ ZPRÁVA 25.11.2021

Také Ježíšek nakupuje regionální vánoční dárky

Listopad je pro mnohé měsícem, kdy své blízké oslovují s otázkou, co by si přáli najít pod stromečkem. Inspirací Vám může být web Regiony sobě, který připravily místní akční skupiny (MAS). Najdete zde široký výčet tipů na dárky od lokálních producentů z Královéhradeckého kraje, ale také regionální produkty pro přípravu štědrovečerní tabule.

Nakoupit regionální dárky má mnohé výhody. Nemusíte zažít shon nákupních center, a naopak Vás potěší osobní setkání s někým, kdo dárek přímo vyrobil. Také kvůli tomu místní akční skupiny v Královéhradeckém kraji již druhým rokem propojují malé živnostníky s jejich zákazníky. „MASky“ vytvořily web, kde snadno zákazník vyhledá daný produkt či službu. Na webové adrese www.regionysobe.cz/kralovehradecky můžete hledat podle různých kategorií nebo místa, kde byste chtěli nakupovat. Některé z nabízených výrobků nesou označení Regionální produkt.

Nápadů na dárky najdete jen z našeho kraje stovky, a tak přinášíme konkrétní inspiraci, čím blízké obdarovat. Pro malého syna můžete nakoupit plechové hračky KOVAP z Nového Hrádku. U tatínka uspějete s kombinací piv, které se u nás v kraji vaří. Patří mezi ně třeba Primátor, Jungberg, Agent nebo Tambor. Mamince můžete zakoupit poukázku do jedné z mnoha kaváren a strávit společné chvíle nad kávou a zákuskem. Dědečkovi nakupte medovinu a babičku potěšte poukazem ke kadeřnici. Sportovního nadšence potěšíte kvalitním batohem Doldy z Machova. A badateli kupte třeba vstupenku do místního muzea.

Regionální nemusí být jen dárky, ale také potraviny na vánočním stole. Pokud se Vám nechce péct cukroví, zkuste oslovit cukrářku či pekařku ve vašem okolí. Na štědrovečerní tabuli můžete naservírovat salát z brambor a cibule z farmy Polák, kapra z Chlumce nad Cidlinou. Pokud neholdujete rybám a místo vybírání kostí z filetu dáte přednost hovězímu, tak můžete na webu vybrat z široké nabídky masa z našeho regionu. Určitě Vás nezklame bio hovězí steak z Ekofarmy Bošina. Hvězdičku jako symbol štěstí najdete třeba v jablíčku z Holovous. Lokální může být i vánoční stromek a jeho ozdoby. Krásné dekorace koupíte ve Dvoře Králové nad Labem nebo v Poniklé. Vánoční ozdoby z foukaných skleněných perel z rodinné manufaktury Rautis jsou dokonce od loňského roku na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO. „Díky tomuto faktu se perlařskému řemeslu dostává celosvětového uznání a získává větší prestiž v mezinárodním měřítku,“ říká majitel rodinné manufaktury Marek Kulhavý.

Možná i Vy máte ve svém okolí někoho, koho byste rádi doporučili. Pokud to uděláte nyní, můžete za takovou propagaci dokonce získat balíček regionálních produktů nebo poukázek. Podmínkou účasti v soutěži je zaslání odpovědi do komentáře pod soutěžní příspěvek na facebookové stránce Královéhradeckého kraje na otázku: „Které místo, regionální výrobek, producenta nebo dobrotu byste doporučili vyzkoušet turistům i obyvatelům v Královéhradeckém kraji?“ Soutěžit bude možné od 29. 11. do 13. 12. Třeba právě Vy v předvánočním čase vyhrajete jeden z pěti balíčků v celkové hodnotě 10 000 Kč.

Nakupujme u svých sousedů celoročně. Nákupem lokální produkce šetříme přírodu, protože k nám výrobky neputují z druhé strany zeměkoule. Ale především udržujeme soběstačnost regionu, uchováváme tradice, zvyky a lidovou tvorbu.

 

                                                                                                                                                                               Mirka Soldánová

                                                                                                                                                                 Místní akční skupina Stolové hory


Publikováno 9. 12. 2021 0:59
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Seznam žádostí v 10. výzvě IROP

Datum konání: 22. 11. 2021

V 10. výzvě IROP byly předloženy dvě žádosti o dotaci - Obec Jičíněves  s vybudováním učebny pro MŠ a ZŠ Jičíněves a Obec Dětenice s vybudováním učebny pro MŠ a ZŠ Dětenice. Alokace výzvy byla překročena o cca 700 000 Kč. U projektů probíhá kontrola formálních náležitostí a přijatelnosti.


Publikováno 9. 12. 2021 0:54
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář