Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality

Aktuality


Štítky:






















Hledá se STROM ROKU

Datum konání: 31. 5. 2023

Hledáme strom, který svým příběhem inspiruje a propojuje komunity lidí kolem něj a který si zaslouží pozornost a péči. 

Nadace Partnerství vyhlašuje nové kolo ankety STROM ROKU.

Znáte strom, který si zaslouží pozornost a péči? Právě teď máte možnost přihlásit jej do ankety Strom roku!

Deset nejzajímavějších finalistů bude soutěžit o titul Strom roku v online hlasování od 24. července do 8. října 2023. Nejpopulárnější strom navíc postoupí do celoevropského kola.

Nominovat strom může kdokoli – jednotlivci, rodiny, sdružení, firmy, školy i obce. Pokud chcete do ankety přihlásit strom, zjistěte si o něm základní informace a poté vyplňte jednoduchou elektronickou přihlášku.

Uzávěrka přihlášek je 31. května 2023.

 

Vítěz ankety získá odborné ošetření na míru a postup do celoevropského kola soutěže. Přihláškou zviditelníte nejen strom, ale také jeho okolí, a pomůžete šířit osvětu v péči o stromy kolem nás! Stromy můžete nominovat do 31. května.

NOMINUJI STROM

Chcete přihlásit strom? Připravte si

  1. Příběh stromu
  2. Fotografii stromu
  3. Druh stromu
  4. Určení lokality, kde strom roste (ulice, obec, okres, kraj)
  5. GPS souřadnice (najdete např. na www.mapy.cz)
  6. Základní parametry stromu (přibližné stáří, obvod kmene ve výšce 130 cm nad zemí)
  7. Stav stromu, jakou odbornou péči dostává/měl by dostávat
  8. Informace o možnostech spolupráce s dalšími lidmi a organizacemi při získávání hlasů pro váš strom

Ukázky stromů z předchozích let:

02_nonoveska_066.jpg   06_popovskalipa_021.jpg   

02_nonoveska_051.jpg   02_nonoveska_067.jpg


Autor: Ing. Zuzana Vališková Publikováno 18. 4. 2023 12:16

Dny pro rodinu 2023

Datum konání: 12. 5. 2023 - 28. 6. 2023

Dny pro rodinu, které se budou v květnu a červnu 2023 konat v sedmi městech královéhradeckého kraje, nabídnou pestrý program a soutěže pro děti, rodiče i prarodiče. Konají se pod záštitou náměstkyně hejtmana Martiny Berdychové pro oblast sociálních věcí, kultury a cestovního ruchu.

Přidte se pobavit a vezměte s sebou celou rodinu. Více informací naleznete na webu: www.dnyprorodinu.cz

Hurá, už známe program Dne pro rodinu v Jičíně.

Termíny a místa konání:

12. května - Rychnov nad Kněžnou

12. května - Trutnov

28. května - Hradec Králové

09. června - Nové Město nad Metují

18. června - Jičín

23. června - Náchod

28. června - Dvůr Králové nad Labem

 DEN PRO RODINU JICIN.jpg


Publikováno 21. 4. 2023 12:38
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Tisková zpráva - Místní akční skupiny výrazně přispívají k rozvoji vzdělávání

Datum konání: 18. 4. 2023

TISKOVÁ ZPRÁVA

10.4.2023


Místní akční skupiny výrazně přispívají k rozvoji vzdělávání

 

Současná turbulentní doba přináší řadu změn a nové požadavky, oblast vzdělávání nevyjímaje. Děti už na základních školách řeší řadu témat, která se jejich rodičů prakticky netýkala. Věnují se robotice, umělé inteligenci, mediální nebo finanční gramotnosti. K rozvoji vzdělávání v Královéhradeckém kraji výrazně přispívají místní akční skupiny (MAS).

            Na školách Vrchlabska nedávno slavilo velký úspěch „Povídání o Evropské unii“. Mladá politoložka Markéta Jüptnerová si děti získala atraktivním pásmem složeným z videa, pexesa nebo kvízu. „Na projektu jsme se rádi podíleli, podobným besedám rozhodně fandíme. Děti se díky nim dozvědí, co EU členským zemím přináší, jaké má starý kontinent hodnoty a cíle,“ vysvětluje Petra Hartmanová z MAS Krkonoše. Školy zde propojují s držiteli regionální značky, pro žáky pořádají besedy o Krkonoších. Daří se tu zapojovat dobrovolníky, různé věkové skupiny se potkávají v rámci klubů. 

            Sousední MAS Království – Jestřebí hory chce v regionu nově podporovat přeshraniční spolupráci českých a polských škol. „Spolupracujeme na tom s vedením Trutnova. Máme za sebou jednání s představiteli polské Svídnice, vypadá to nadějně,“ říká Jan Balcar, ředitel MAS, která s Polskem sousedí. Vzdělávací a osvětové aktivity tady cílí i na dříve narozené, příkladem za všechny je preventivní cyklus „Senioři, nedejte se“.

            V MAS Český ráj a Střední Pojizeří razí environmentální osvětu, školy jsou v regionu zapojené do dobrovolnických úklidů přírody. Na Jičínsku rovněž plánují vzdělávací aktivity pro seniory či semináře na téma finanční gramotnosti, soukromého opatrovnictví a péče o duševní zdraví. V Místní akční skupině Podchlumí sázejí na podporu volnočasových aktivit dětí, na akce zaměřené na vzdělávání seniorů nebo výtvarně literární výzvy na aktuální témata. „Letos je to šestisté výročí bitvy Jana Žižky na Gothardě, půjdeme po stopách starých chaloupek našeho kraje a zaměříme se i na zvířátka a jejich příběh,“ prozrazuje Dana Janková z MAS Podchlumí.  

Většina MASek v Královéhradeckém kraji je nositelem místních akčních plánů (MAP). Ve svých regionech tak realizují projekty na rozvoj kvalitního inkluzivního vzdělávání dětí z mateřských, základních nebo speciálních škol. Na Broumovsku v rámci MAP například pořádají konferenci Učení pro život. Na Hořicku plánují únikovou hru pro žáky ZŠ, chystají tu i větší spolupráci školek s rodiči a prarodiči. Na Dobrušsku se stovky žáků zapojily do literárně výtvarné soutěže „Tajemství Orlických hor“.

Zajímavé edukativní projekty vznikají i v dalších částech kraje. Ve Dvoře Králové školáky zaujala robotická výzva, výsledkem byl trojrozměrný model radnice. Na Královéhradecku se konaly mimo jiné workshopy dětí s rodiči nebo aktivity zaměřené na práci s místem při výuce. Na Jaroměřsku měly velký ohlas například kurzy formativního hodnocení a metod aktivního učení pro kantory nebo festival mateřských škol „Rosteme spolu“. Na území obce s rozšířenou působností Kostelec nad Orlicí se věnují kupříkladu supervizi, mentoringu a zlepšování klimatu na školách. „U nás se osvědčily kulaté stoly učitelů jednotlivých předmětů nebo inspirativní výjezdy ředitelů škol,“ prozrazuje Barbora Procházková z realizačního týmu MAP Trutnovsko. Místní akční plán bude v kraji realizován i v příštích letech, o zajímavé a prospěšné aktivity tak jistě nebude nouze.

Petr Záliš, MAS Království – Jestřebí hory

Tel. 731 453 724, zalis@kjh.cz   

 

                  MAS Krkonose_Petra Hartmanova.JPEG   MAS Podchlumi_Jana Rolfova.jpg 

 Povidani o EU_Juptnerova.JPG


Autor: Ing. Zuzana Vališková Publikováno 18. 4. 2023 11:37
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Soutěž Adapterra Awards

Datum konání: 31. 3. 2023

Zapojte se do soutěže Adapterra Awards a inspirujte vaším projektem. Termín do 31. 3. 2023. Soutěž již pátým rokem hledá a oceňuje nejlepší příklady již realizovaných adaptačních opatření na změnu klimatu ve městě i v krajině. Díky nim spolu s vámi inspiruje širší okruh lidí, odborníků i veřejnosti k dalším realizacím.

Pomáhá s tím databáze příkladů dobré praxe, která prostřednictvím soutěže vzniká a ve které se za čtyři ročníky soutěže nasbíralo přes 150 zajímavých českých řešení.

Nominovat projekty můžete na https://www.adapterraawards.cz/nominace do 31. března 2023. Můžete vyhrát finanční i věcné ceny.

Více informací o soutěži najdete níže.V případě dotazů se neváhejte obrátit na organizátora soutěže Nadaci Partnerství, koordinátorkou soutěže je Andrea Křivánková, andrea.krivankova@nap.cz.

Informace o soutěži:

Přihlásit projekt je možné do čtyř kategorií – Volná krajina (revitalizace toků, obnova tradičního hospodaření, mokřady aj.), Zastavěná území (veřejný prostor ve městě i veřejné budovy), Pracovní prostředí (například budovy firem, pracovní komplexy, továrny a jejich okolí, aj.) a také Náš domov (oblast bydlení – rodinné či panelové domy a jejich okolí).


Z každé kategorie vyhraje jeden projekt. Zároveň je udělována Cena Prahy (nejlepší projekt na území hl. m. Prahy), Cena Moravskoslezského kraje (nejlepší projekt na území MSK), Cena Jihomoravského kraje (nejlepší projekt ze zastavěného území obcí JMK) Cena sympatie (vítěze určí lidé ve veřejném hlasování, do hlasování se zapojí finálové projekty, které vybere odborná porota) a speciální ocenění získá v rámci česko-rakouské spolupráce také nejlepší příhraniční projekt z Jihomoravského kraje, Jihočeského kraje a kraje Vysočina.

Kdo může přihlásit projekt: vlastník, investor, projektant, realizátor (zhotovitel) – poslední dva se souhlasem vlastníka

Do kdy můžete projekt přihlásit: do 31. března 2023

Co může vítěz vyhrát: 

  • Volná krajina – 100 000 Kč od společnosti Nestlé Česko
  • Zastavěná území – 50 tisíc Kč od společnosti Českomoravský cement
  • Náš domov – fotovoltaický set v hodnotě 50 tisíc Kč od společnosti SolSol
  • Pracovní prostředí – tepelné čerpadlo v hodnotě 90 tisíc Kč od společnosti IVT
  • Cena sympatie – kromě uznání veřejnosti získá vítěz 50 tisíc Kč od společnosti Deloitte

Kvalitní projekty zveřejníme v inspirativní online databázi, postaráme se o publicitu a popularizaci finálových projektů u médií, na sociálních sítích a mezi odborníky.

Kde se přihlásit: https://www.adapterraawards.cz/nominace

Více o soutěži: https://www.adapterraawards.cz/Soutez


Podrobná pravidla soutěže: 

https://www.adapterraawards.cz/AdapterraAwards/media/dokumenty/Pravidla-AdAw2023.pdf


Autor: Jaroslava Vanclová Publikováno 23. 3. 2023 20:31
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Podpora konání akcí, propagace SCLLD

Datum konání: 1. 3. 2023 - 31. 12. 2023

Propagace SCLLD při akcích v území místní akční skupiny Otevřené zahrady Jičínska z. s. v roce 2023

 

Cíl: Propagace Strategie komunitně vedeného místního rozvoje v území MAS Otevřené zahrady Jičínska z. s. prostřednictvím společenských, kulturních, sportovních a jiných volnočasových akcí pořádaných v území MAS.

Pravidla pro získání podpory, formuláře, kontakty a další informace najdete ZDE

Oprávnění žadatelé: 

  • NNO – registrované spolky nebo pobočné spolky, sdružení, kluby, o.p.s.
  • právnické osoby, které vykonávají obecně prospěšnou činnost, činnost školy nebo školského zařízení v regionu MAS
  • obce podle zákona č. 128/2000 Sb., o obcích, ve znění pozdějších předpisů (dále obce) a jimi zřizované příspěvkové organizace
  • církve a jejich organizace

 


Autor: Jaroslava Vanclová Publikováno 27. 2. 2023 17:01

Dotace Nová zelená úsporám light

Datum konání: 1. 12. 2022

Otevřené zahrady Jičínska Vám pomohou s vyřízením dotací Nová zelená úsporám light.

Kdo může žádat o dotaci:

  • vlastník nebo spoluvlastník rodinného domu, který je starobním důchodcem nebo invalidním důchodcem 3. stupně, má trvalé bydliště v RD a ostatní členové domácnosti jsou rovněž důchodci
  • vlastník nebo spoluvlastník rodinného domu, který pobírá příspěvek na bydlení

Co se podporuje: zateplení střechy, zateplení fasády, výměna oken, výměna vchodových dveří, zateplení stropu, zateplení podlah
Výše dotace: max. 150 000 Kč na dům (dle typu podporovaných opatření a jejich rozsahu), peníze obdrží žadatel na účet po podání žádosti o dotaci Doba realizace: do 1 roku od schválení dotace
Příjem žádostí o dotaci: elektronickou cestou prostřednictvím informačního systému AIS SFŽP ČR, od 9. 1. 2023
Způsobilé výdaje: od 12. 9. 2022


Co žadatel potřebuje k podání žádosti o dotaci:

  • vlastní účet u banky
  • doklad o přiznání důchodu/ příspěvku na bydlení
  • elektronickou identitu občana nebo bankovní identitu
  • fotodokumentaci výchozího stavu
  • odborný posudek k zamýšleným úpravám (vypracuje ve spolupráci se žadatelem zástupce MAS a podepíše jej)

Více o dotačním titulu Nová zelená úsporám light ZDE

Leták ke stažení s přehledem opatření a kontakty

Kontakty na MAS:

Prosíme o trpělivost při volání na jednotlivá čísla. Denně volá několik lidí a každé vyřízení hovoru nějaký čas trvá. Pokud se nedovoláte, zavoláme zpět. 

Ing. Zuzana Vališková  tel. 724 535 871

Bc. Ivana Jindráková tel. 728 550 551

Mgr. Kamila Kabelková tel. 602 420396

Ing. Iveta Svobodová tel. 724 139 402 - přednostně pro Kopidlno a okolí

 

e-mail: nzu.ozj@gmail.com

Kancelář k vyřizování žádostí: Otevřené zahrady Jičínska z. s., 17. listopadu 1074, Jičín (budova Komerční banky na autobusovém nádraží), 

číslo dveří 220) po telefonické domluvě


Publikováno 21. 1. 2023 22:10
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Připravujeme 7. výzvu PRV

Datum konání: 30. 11. 2022 - 31. 1. 2023

Připravujeme vyhlášení 7. výzvy PRV s následující alokací pro jednotlivé oblasti:

F5 - zemědělci - 615 900 Kč (přesný zůstatek 615 941 Kč)

F6 - zpracování produktů - 1 000 000 Kč

F7 - nezemědělské podnikání - 159 400 Kč (přesný zůstatek 159 483 Kč)

F10 - článek 20 pro obce a NNO - 3 500 000 Kč

 

V případě dotazů k vámi připravovaným projektům nás neváhejte kontaktovat.

 


Publikováno 30. 11. 2022 15:41
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Tisková zpráva - Značka Regionální potravina zná v Královéhradeckém kraji své nominanty

TISKOVÁ ZPRÁVA
Značka Regionální potravina zná v Královéhradeckém kraji
své nominanty

V Královéhradeckém kraji proběhl 14. ročník soutěže o prestižní značku Regionální potravina. Do krajské soutěže se přihlásilo 41 místních výrobců se 138 produkty. Jedním z nově oceněných výrobců je Sýrárna Broumov s výběrovým sýrem BRAUNAUER. Hledání kvalitních lokálních produktů se i letos odehraje ve všech krajích napříč Českou republikou s výjimkou Prahy.

Hodnotitelská komise se letos sešla na radnici kraje a navrhla udělit značku Regionální potravina Královéhradeckého kraje pro rok 2023 těmto výrobkům:

KATEGORIE:                                                                                         VÝROBEK A VÝROBCE:
1. MASNÉ VÝROBKY TEPELNĚ OPRACOVANÉ                                                     BŮČKOVÝ COPÁNEK JOSEFOVSKÁ UZENINA

2. MASNÉ VÝROBKY TRVANLIVÉ,TEPELNĚ NEOPRACOVANÉ,
    KONZERVY A POLOKONZERVY                                                                          HOVĚZÍ VÝVAR HAVLÍKŮV DVŮR

3. SÝRY VČETNĚ TVAROHU                                                                                    ŘEMESLNÝ SÝR Z BROUMOVSKA BRAUNAUER VÝBĚROVÝ
                                                                                                                                    SÝRÁRNA BROUMOV

4. MLÉČNÉ VÝROBKY OSTATNÍ                                                                              ČERSTVÉ KOZÍ MLÉKO Bc. LENKA LACINOVÁ, ÚHLEJOV
5. PEKAŘSKÉ VÝROBKY VČETNĚ TĚSTOVIN                                                       ŘEMESLNÝ CIBULOVÝ CHLÉB L O P O
6. CUKRÁŘSKÉ VÝROBKY VČETNĚ CUKROVINEK                                              LIBUŠČINA HOBLINA Mgr. MARTIN ODSTRČIL, DŘENICE
7. ALKOHOLICKÉ A NEALKOHOLICKÉ NÁPOJE                                                    MEDOVINA Z LIPOVÉHO MEDU PLEVA
8. OVOCE A ZELENINA V ČERSTVÉ NEBO ZPRACOVANÉ FORMĚ                     KYSANÉ ZELÍ ZE STATKU BÍLÉ
                                                                                                                                    DAVID SMETANA, HRADEC KRÁLOVÉ - SVOBODNÉ DVORY
9. OSTATNÍ                                                                                                                PSTRUH FILET UZENÝ - RUČNĚ FILETOVANÝ VAKUOVANÝ
                                                                                                                                   JAN KOLOWRAT-KRAKOWSKÝ, RYCHNOV NAD KNĚŽNOU

„Díky ocenění Regionální potravina dostáváme nejen oficiální “razítko” na lokální původ našich výrobků, na které jsme náležitě hrdí, ale také možnost prezentovat naše produkty ve společnosti dalších prvotřídních výrobců, kteří toto ocenění získali společně s námi. Označení regionální potravina je pro nás takovou českou lokální podobou “Great taste”,“ ozřejmil Ondra Plas, spoluzakladatel společnosti Maso HERE, jejichž výrobek ORIGINAL BILTONG CRAFT BEEF SNACK získal označení Regionální potravina v roce 2022.
V Hodnotitelské komisi zasedli jako obvykle zástupci Ministerstva zemědělství, Státního zemědělského intervenčního fondu, Státní zemědělské a potravinářské inspekce, Státní veterinární správy, Agrární komory, Potravinářské komory a Krajského úřadu. Komisí navržené výrobky získají na základě ocenění potvrzeného ministrem zemědělství Zdeňkem Nekulou označení Regionální potravina. Ocenění si producenti převezmou na slavnostním vyhlášení 23. června v rámci Festivalu Královéhradeckého kraje 2023.
„Těší nás, že zájem ze strany výrobců je vysoký a počet přihlášených výrobků se neustále pohybuje kolem 150. V letošním ročníku soutěže Regionální potravina v Královéhradeckém kraji bylo přihlášeno 138 výrobků od rekordních 41 výrobců. Do soutěže se hlásí nejen stávající držitelé, ale také zcela noví
producenti, kteří dosud se značkou Regionální potravina neměli zkušenosti. V devíti kategoriích se umístily hned čtyři produkty od zcela nových výrobců a dva výrobci ocenění obhájili. Výhercům bych chtěl ze srdce pogratulovat a samozřejmě děkuji všem ostatním výrobcům za účast – vybrat ty nejlepší
výrobky nebylo vůbec jednoduché,“ uvedl regionální koordinátor Lukáš Vacek ze společnosti FESTING s.r.o.
Soutěž probíhá opět ve všech krajích České republiky s výjimkou Prahy. Značku Regionální potravina můžou získat producenti zemědělských a potravinářských výrobků do 250 zaměstnanců. Oceněný výrobek získává právo zdarma užívat značku po dobu čtyř let.
Cestou podpory kvalitních místních potravin jde celá EU a Česko není výjimkou. Současná situace je pro spotřebitele i producenty potravin zasažená výší inflace a stagnující poptávkou. I proto je marketingová podpora kvalitních potravin důležitá v posílení tržní komunikace, vede také k výraznému posílení poptávky ze strany spotřebitelů a má tedy dopad na růst prodeje.
Regionální potravina je projektem Ministerstva zemědělství. Státní zemědělský intervenční fond značku administruje. Jedním z nejviditelnějších marketingových nástrojů je podpora značky v médiích. Například v pořadech: Kluci v akci, Pečení na neděli či Herbář. Pravidelně se značkou
Regionální potravina můžete setkat v časopisech Apetit, Gurmet, Forbes a na významných akcích jako jsou dožínky na Letné, vinobraní na Pražském hradě a Země živitelka. Podrobnosti o soutěži jsou dostupné na webových stránkách regionalnipotravina.cz.

Tisková zpráva ke stažení.


Autor: Ing. Zuzana Vališková Publikováno 16. 5. 2023 9:46
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Spojte se se sousedy a vytvořte místo k setkávání ve vaší obci!

Spojte se se sousedy a vytvořte místo k setkávání ve vaší obci!

Nadace VIA ve spolupráci s Českou spořitelnou nabízí až půl milionu na přeměnu veřejného prostoru těm, kdo chtějí propojit místní lidi, neziskovky, firmy a instituce. 

Obce do 5000 obyvatel nebo neziskové organizace mohou zažádat o grant v rámci programu Dokážeme víc, který podporuje sousedské projekty. Žádost je možné podat od 16. ledna do 13. března 2023, na realizaci budou vybrané projekty mít 18 měsíců.  

Bližší informace o programu včetně hodnoticích kritérií a harmonogramu najdete na https://www.dokazemevic.cz/cs/pribehy/granty-500.

  • Žádosti přijímáme od 16. 1. do 13. 3. 2023.
  • Získat můžete až 500 000 Kč, jako kofinancování si připravte 20 % rozpočtu.
  • Na realizaci projektu máte 18 měsíců, začátek si můžete plánovat od května 2023.
  • Váš tým musí být pestrý. Zapojte sousedy, obec, nevládky, podnikatele.
  • Budete potřebovat i architekta.
  • Bude to náročné, ale spolu s Nadací Via vás podržíme.  

Cílem dvouletého programu je, aby obec, spolky, aktivní jedinci a podnikatelské subjekty společně zapojili maximální počet místních obyvatel do proměny konkrétního veřejného prostoru. Tento prostor bude do budoucna sloužit jako neutrální půda pro setkávání nejširšího spektra obyvatel daného místa i spolků a skupin, které v místě působí.  

 

Co získáte

  • Až 500 000 Kč na organizační i materiálové náklady.
  • Zdvojnásobení výtěžku finanční sbírky od místních dárců až do výše 50 000 Kč.
  • Odbornou pomoc konzultanta při přípravě projektu, plánování s veřejností. Expert bude vaším průvodcem po celou dobu realizace projektu. Opřít se budete moci o celý náš programový tým.
  • Semináře (nejen) k tématu zapojování veřejnosti a fundraisingu.
  • Inspiraci a zkušenosti těch, kteří už svůj prostor k setkávání vytvořili.

Celý proces přípravy a provedení této změny proběhne tzv. participativním přístupem. Místní tak mají přímý vliv na výsledek, mohou se tak lépe ztotožnit s probíhající proměnou - je totiž “jejich.” Program podporuje sousedství a komunity, které zapojují veřejnost do dění a nabízí jim další stupeň participativního rozhodování o podobě veřejného prostoru.

Další informace o tom, co získáte a co naopak do projektu máte vložit, najdete v sekci Časté dotazy.

 

Kdo může žádat

Program je určený nevládním organizacím (spolkům), příspěvkovým organizacím, knihovnám, účelovým zařízením církví, církevním organizacím a obcím do 5000 obyvatel. Větší obce se programu účastnit mohou, ale obec může figurovat i pouze jako partner projektu a příjemcem musí být jiný typ organizace. Plusové body získáte za zapojení našich kolegů z České spořitelny.

Program naopak nedoporučujeme:

  • těm, kteří mají předem jasno, jak má upravené prostranství nebo prostor vypadat (program je určen těm, kteří se teprve chystají podobu místa s veřejností plánovat),
  • těm, kteří nedokáží sestavit alespoň pětičlenný silně motivovaný tým (chceme, aby vás program posílil, nikoli vyčerpal),
  • těm, kteří se nemohou zavázat k účasti na akcích, které jsou součástí podpory.
 

Kdy se mohu přihlásit

Do 13. března 2023. Doporučujeme ale přihlásit váš nápad co nejdříve. Po vyplnění dotazníku se vám totiž telefonicky ozveme a společně zkonzultujeme váš záměr. Poté od nás obdržíte přihlášku, kterou bude následně hodnotit komise programu.  

 

Co se má díky podpoře stát

  • Společná proměna konkrétního veřejného prostoru (vnějšího nebo vnitřního), do které se zapojí co největší počet místních obyvatel).
  • Vytvoření neutrální půdy pro setkávání nejširšího spektra obyvatel vaší obce včetně spolků a skupin, které v místě působí.
  • Celé plánování a proměna prostor má proběhnout participativním přístupem, tj. aby všichni, kdo chtějí, měli vliv na výsledek a posílili tím pocit „vlastnictví“ této proměny.
  • Zlepšení komunikace a spolupráce místních lidí, neziskovek, firem a institucí ve vaší obci a okolí.
  • Umožnění místním lidem a firmám, aby se aktivně zapojili se do projektu formou finančního daru.
 

Harmonogram

  • 13. března 2023 - uzávěrka pro podání žádostí
  • začátek dubna 2023 - oznámení výsledků 1. kola hodnotící komise
  • 11. - 21. dubna 2023 - návštěva finalistů hodnotící komisí
  • 30. dubna 2023 - oznámení vybraných projektů 
  • 17. - 18. června 2023 - první dvoudenní seminář na téma zapojování veřejnosti (na seminářích požadujeme účast 4 členů týmu nebo komunity)
  • květen až září 2023 - cesty za inspirací, situační analýza
  • září 2023 - první setkání s veřejností v obci
  • 14.-15. října 2023 druhý douvdenní seminář na téma fundraising
  • listopad 2023 až leden 2024 - druhé setkání s veřejností v obci
  • 27. ledna 2024 - jednodenní seminář na téma brigády a zeleň (možno řešit individuálními konzultacemi)
  • únor až říjen 2024 - práce na veřejném prostoru, brigády 
  • říjen 2024 - závěrečné setkání týmů 
  • podzim 2024 - slavnostní otevření
 

Kritéria hodnocení 

Všechny žádosti, které dorazí v termínu, posuzuje externí pětičlenná hodnotící komise podle těchto kritérií: potřebnost, spolupráce, dialog, veřejný prostor a jeho využití a finanční zajištění. Komise vybírá finalisty, které navštíví zástupci komise a nadace, aby se potkali s týmem žadatele, případně zástupci obce.
 

A. POTŘEBNOST

  • Žadatelé identifikovali veřejný prostor (vnitřní nebo vnější), který chtějí proměnit v místo pro společné setkávání, protože takové místo v obci chybí.
  • Žadatelé věří, že pro komunitu představuje projekt příležitost pro posílení komunikace a spolupráce mezi různými místními stakeholdery, skupinami a jednotlivci.
  • Realizací projektu dojde ke zlepšení mezilidských vztahů v sousedské komunitě, projekt má pozitivní dopad na komunitu a o jeho realizaci má místní komunita zájem.
  • V komunitě/obci zatím neprobíhá běžně komunitní plánování nebo podobný opakovaný participativní proces. 
  • Žadateli vyhovuje nabízený typ podpory, má chuť se naučit nové věci od konzultanta/ky, ze seminářů nadace a společných setkání.

B. SPOLUPRÁCE

  • Realizátoři sestavili nebo plánují sestavit alespoň 5členný tým, kde budou zastoupeni lidé různých profesí a zkušeností.
  • Žadatel bude intenzivně spolupracovat s místními neziskovkami, institucemi či aktivními jedinci (lídry).
  • Projekt umožňuje místním lidem zapojit se jako dobrovolníci od fáze plánování a příprav až po fyzickou přeměnu.
  • Do projektu budou zapojeni místní stakeholdeři (místní firmy, samospráva, škola, a další).
  • Na projektu se aktivně podílejí zaměstnanci České spořitelny (ideálně se zapojuje více zaměstnanců, nejlépe z místní pobočky).

C. DIALOG

  • Žadatel umožní a podpoří domluvu nejrůznějších skupin místního obyvatelstva (a nikoho z dialogu předem nevylučuje).
  • Přeměna bude vycházet z potřeb místních lidí a žadatel nemá „předem jasno“, jak má prostranství vypadat.

D. VEŘEJNÝ PROSTOR A JEHO VYUŽITÍ

  • Upravovaný prostor je běžně dostupný široké veřejnosti a má potenciál stát se místem pro setkávání co nejširšího spektra lidí z místní komunity.
  • Úprava prostoru přinese danému místu něco nového (v blízkém okolí se nenalézá podobně upravený veřejný prostor).
  • Záměr projektu vychází z místních potřeb.
  • Projekt realizují lidé žijící v daném místě nebo s vazbou na danou lokalitu.

E. FINANČNÍ ZAJIŠTĚNÍ

  • Projekt je finančně zajištěn i z jiných zdrojů a/nebo počítá v průběhu realizace s aktivní snahou získat další finanční prostředky.
  • Náklady na řízení projektu a administrativní náklady jsou přiměřené k programovým nákladům.

Autor: Ing. Zuzana Vališková Publikováno 20. 2. 2023 15:14
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář