image

Fulltextové vyhledávání

Kalendář

P Ú S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Tisková zpráva - „MASky“ přináší to pravé z regionů

Tisková zpráva - „MASky“ přináší to pravé z regionůDatum konání:
20.9.2023

TISKOVÁ ZPRÁVA 

 

20.9.2023

„MASky“ přináší to pravé z regionů

 

„Od zemědělce ke spotřebiteli“. Tímto heslem cílí místní akční skupiny v Královéhradeckém kraji na podporu místní ekonomiky, přibližují návštěvníkům region tradičními produkty a místním obyvatelům posilují vztah k regionu, kde žijí. Mnozí spravují ochrannou známku regionálních produktů, pořádají nebo se účastní veřejných akcí a exkurzí na jejich podporu.

 

Každý region v České republice má svůj vlastní neopakovatelný charakter. Výrobky a produkty pocházející z regionů v Královéhradeckém kraji v sobě nesou osobité přírodní bohatství, kulturu i tradice, a zároveň v nich je vložena duše zdejších řemeslníků a zemědělců. Čtyři místní akční skupiny jsou koordinátory značení ochrannou známkou -PODKRKONOŠÍ regionální produkt®, KRKONOŠE originální produkt®a ORLICKÉ HORY originální produkt®, čímž propůjčují své dobré jméno výrobkům. Ty na oplátku podporují svou jedinečností dobré jméno regionu. U každého produktu je garantován původ a výjimečnost ve vztahu k danému regionu, kvalita zpracování a šetrnost k životnímu prostředí. „Jsou to srdcaři, kteří často svůj koníček povýšili v řemeslo a věnují se mu opravdu s láskou. Lidé, kteří udržují léty prověřené tradice a postupy anebo vdechli život něčemu téměř zapomenutému. “uvedla Lenka Moravcová, koordinátorka značky z MAS Pohoda venkova. Kdo by se rád podíval do řemeslných dílen, farem, výroben a na vlastní kůži zažil, jak vznikají poctivé místní výrobky, se může zúčastnit Dne otevřených dílen a farem PORTA APERTA, který pořádá Asociace regionálních značek ve spolupráci s lokálními koordinátory značky každý rok na podzim.

Místní akční skupiny seznamují veřejnost s lokální produkcí tím, že pořádají různorodé akce nebo setěch tradičních účastní. MAS Nad Orlicí právě nyní takovou tradici zahájila a vedle propagace producentů si od toho slibuje také jejich propojení. Tradiční, a pro MAS Podchlumí stěžejní akcí na podporu místní ekonomiky a produkce, je Festival regionálních produktů a Slavnosti holovouských malináčů. Celá akce se nese v duchu regionálních produktů, a to nejen z území Podkrkonoší, ale i z Krkonoš a Českého ráje. „Naším cílem je podpořit lokální ekonomiku tím, že přiblížíme obyvatelům i turistům místní produkty od pracovitých a tvořivých lidí“ zhodnotila Zdeňka Novotná z MAS Podchlumí. To je ostatně cílem kampaně Regiony sobě, která propojuje výrobce z celé republiky se zákazníky.

Nedílnou součástí prezentace lokálních produktů jsou exkurze na farmy. Jednu takovou uspořádala MAS Stolové hory na konci dubna letošního roku. Třicítka zájemců z řad školních kuchařek, majitelů restaurací i kaváren navštívila tři farmy. „Mnozí prvně slyšeli, že velké ZD Ostaš prodává žluté i červené brambory a mák ze dvora. Jan Jirman představil, jak hospodaří s více než 200 včelstvy na Včelí farmě Dřevíč a exkurzi uzavírala prohlídka stáje na farmě manželů Hubkových, která je spojena s MiniMlékárnou Nízká Srbská.“ uvedla Mirka Soldánová z MAS Stolové hory.

Místní akční skupiny se účastní i akcí s celokrajským přesahem. Již tradičně jsou součástí Královéhradeckých Dožínek, Festivalu Královéhradeckého kraje, Dnů pro rodinu, konference Dobrá praxe v obcích, Týdne vzdělávání dospělých a podobně. Tyto akce jsou příležitostí představit naši činnost a seznámit se s lidmi v našem kraji. Lokální angažovanost nám umožňuje navazovat nové, nejen profesní kontakty a zapojovat se do dění v kraji. Tématiku aktivit přizpůsobujeme návštěvníkům akcí.“ popsala Eva Kalenská z MAS Hradecký venkov. Kateřina Holmová z MAS Sdružení SPLAV spatřuje smysl takových akcí nejen v přiblížení regionu návštěvníkům, ale zejména v podpoře vzdělanosti a vztahu mladých obyvatel k obcím a regionu, kde žijí.

 

Kateřina Burianová
MAS Podchlumí, z.s., mas@podchlumi.cz

Podchlumí


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů