image

Fulltextové vyhledávání

Kalendář

P Ú S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Vítězné projekty participativních rozpočtů

Vítězné projekty participativních rozpočtůCo si přejí občané zlepšit v jejich městě? Participace 21 vám přináší inspiraci z Běchovic, Jeseníku a Dolních Kounic, kde nedávno vyhlásili vítězné projekty participativních rozpočtů.

Municipality, které se do participativního rozpočtu zapojily prvně, dokazují, že občané se pro participaci dokáží nadchnout – ať už je ve hře 200 tisíc nebo 2 miliony.

O absolutním vítězi v Dolních Kounicích rozhodl těsný rozdíl dvou hlasů

„Mým cílem je, aby se vytratilo rozdělení na oni na úřadě a my občané,’’ zdůvodňuje nový projekt jeho koordinátor Petr Koťara. Jako radní se zásadním způsobem podílel na prosazení participativního rozpočtování. Radnice uvolnila na pilotní ročník z veřejného rozpočtu 200 tisíc korun.

Na předních příčkách hlasování se umístilo rozšíření místního hřiště vybavením pro děti a večerní nasvícení kaple sv. Antonína. Rozdíl mezi těmito návrhy byl pouhé dva hlasy, a proto se radnice rozhodla realizovat oba dva. 

Více informací o projektu Tvoříme Dolní Kounice

 

Tvoříme Jeseník má za sebou druhý ročník a participaci nově rozšiřuje i na školy

Hlasování do školního parlamentu

„Druhý ročník participativního rozpočtu měl mezi občany velký úspěch. Místní opět přišli s velmi zajímavými nápady, jak zlepšit své město, a poté se také zapojili do hlasování,“ řekl místostarosta Tomáš Vlazlo. Hlasování se zúčastnilo 700 občanů, což je o 217 více než v pilotním ročníku. 

Vítězem se stal nápad na vybudování nájezdu pro kočárky nad poliklinikou s podporou téměř 40 % hlasujících obyvatel.

Jelikož jsou radnice i občané s participativním rozpočtem spokojení, vyzkouší si ho příští rok i žáci na místní ZŠ Jeseník v podobě našeho Školního Pébéčka.

Více informací o projektu Tvoříme Jeseník

 

První ročník participativního rozpočtu v pražských Běchovicích rozdělil 2 miliony korun

Mezi čtrnácti návrhy se občané rozhodli pro obnovu cesty do Klánovic a pumptrack v parku Běchovice 2006.

Ptáte se, co je to pumptrack? Jedná se o uměle vytvořený uzavřený asfaltový okruh určený pro jízdu na kole, in-line bruslích, skateboardu či koloběžce, který je možné díky vytvořeným kopečkům (vlnám) a klopeným zatáčkám projíždět bez nutnosti šlapání nebo odrážení. Jízda na pumptracku si tak mohou užít sportovci napříč disciplínami i generacemi.

Realizaci nápadů plánuje radnice do dvou let. 

Více informací o projektu Nápad pro Běchovice

 
 
 

Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů