Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality

Aktuality


Štítky:






















2 Starší

5. ročník soutěže Náš evropský projekt

Datum konání: 29. 4. 2022

V březnu se otevřel 5. ročník soutěže "Náš evropský projekt". Cílem soutěže je ocenit zajímavé projekty realizované na území měst, městských částí a obcí. Podmínkou je, že se musí jednat o projekty podpořené z evropských fondů. Projekty podpořené z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) mají velkou šanci v soutěži uspět. V programovém období IROP 2014 – 2020 vzniklo velké množství projektů, které se mohou pochlubit svým propracovaným přístupem pro rozvoj svého území.


Autor: Ing. Zuzana Vališková Publikováno 29. 3. 2022 8:23

26. ročník soutěže Vesnice roku 2022

Datum konání: 29. 4. 2022

Po dvouleté přestávce, zaviněné pandemií koronaviru, byl dne 24. února 2022 vyhlášen nový, již 26. ročník soutěže Vesnice roku. Přihlášky do soutěže mohou obce podávat do 29. dubna 2022. Celkový vítěz letošního ročníku soutěže bude znám 17. září 2022, přičemž vyhlášení proběhne tradičně na Jarmarku venkova v Luhačovicích.

Vyhlašovatelé a spoluvyhlašovatelé soutěže Vesnice roku pořádají ve spolupráci s finalisty krajských kol posledních ročníků sérii motivačních seminářů pro obce.

Semináře se uskuteční ve třech termínech:

29. března v Bělotíně  (okr. Přerov, Olomoucký kraj) - registrace

5. dubna v Lipové (okr. Děčín, Ústecký kraj) - registrace

7. dubna v Pusté Kamenici (okr. Svitavy, Pardubický kraj) - registrace

Podrobnější informace naleznete v přiložené pozvánce.

 

Pro oceněné obce jsou připravené finanční odměny formou dotace z Ministerstva pro místní rozvoj ČR, Ministerstva zemědělství a Ministerstva životního prostředí.

Veškeré informace o soutěži můžete najít na www.vesniceroku.cz.

V případě dotazů se můžete obrátit na email vesniceroku@mmr.cz.


Autor: Ing. Zuzana Vališková Publikováno 8. 3. 2022 13:42
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Za zážitky a místními dobrotami vycestujte na venkov

Datum konání: 27. 4. 2022

TISKOVÁ ZPRÁVA

24. 4. 2022

Za zážitky a místními dobrotami vycestujte na venkov

   Máte chuť vyrazit za zážitky, ale nevíte kam? Místní akční skupiny (MAS) z celé České republiky pro vás mapují zajímavá místa, místní výrobce, služby a podniky, které stojí za to vyzkoušet.  Více než 2 400 tipů na venkově, které jsme za vás ověřili, naleznete v unikátní databázi na webu www.regionysobe.cz. Cílem této kampaně je propojení lokální nabídky podnikatelů s místními konzumenty a turisty.

   Chcete navštívený region poznat všemi smysly? Hodláte si ze svého výletu nebo pracovní cesty přivézt kvalitní dárek nebo si pochutnat v osvědčené restauraci? Pak určitě vsaďte na velkého pomocníka „Regiony sobě“. Podniky jsou tu rozděleny do 6 kategorií - obchody a prodejny, potraviny a přírodní produkty, řemesla, rukodělné výrobky, služby, stravování a ubytování.

   „MASky“ dlouhodobě podporují lokální ekonomiku.  S aktéry v území jsou úzce propojené na principu takzvaného síťování. Některé místní akční skupiny koordinují regionální značky, kterých je v Královéhradeckém kraji sedm (KRKONOŠE originální produkt, PODKRKONOŠÍ regionální produkt, BROUMOVSKO regionální produkt, ORLICKÉ HORY originální produkt, Regionální produkt - Kladské pomezí, Regionální produkt – Český ráj a Regionální produkt Hradecko).

   „Dalším příkladem ekonomické podpory jsou pak dotační příležitosti pro podnikatele z Programu rozvoje venkova. Ať už se jedná o podporu malých a středních podniků v zemědělství na nákup zemědělské techniky či vybavení farem, nebo nezemědělského podnikání v lesích jako jsou například turistické stezky, výstavba naučných, herních a fitness prvků či údržba a bezpečnost lesa včetně mostků a lávek,“ vysvětluje předsedkyně Národní sítě Místních akčních skupin ČR Jana Kuthanová, starostka Obce Hořiněves.

    „Náš kraj disponuje množstvím šikovných a podnikavých lidí, kteří mohou díky takzvanému „Malému LEADERu“ získat finanční prostředky na sportovní, kulturní a společenské akce nebo na podporu marketingových aktivit pro místní podnikatele,“ popisuje Ing. Mgr. Pavel Rejchrt, manažer MAS Stolové hory.

   Místní akční skupiny nabízejí i poradenskou službu v rámci krajských, národních a evropských dotací či přeshraniční spolupráce. Pomáhají například i s žádostmi o kotlíkové dotace. „Pro zájemce z území MAS Královédvorsko pořádáme semináře k energetice a úsporám energií.  První seminář se uskuteční ve čtvrtek 5. května 2022 od 17:30 a bude zaměřen na vlastníky rodinných domů. Účastníci budou mít možnost přinést si vlastní vyúčtování elektřiny i plynu k individuální konzultaci, dozví se rady a tipy související se základní optimalizací nákladů domácnosti z hlediska energeticky úsporných opatření a chybět nebude ani přehled dotačních možností. Každý účastník bude mít po absolvování semináře nárok na vytvoření bezplatné energetické studie na míru (obvyklá cena je 5 000 Kč) k vyhodnocení současného stavu objektu a optimálního návrhu, co se ne/vyplatí realizovat,“ informuje ředitelka MAS Královédvorsko Ing. Lenka Křížová. 

   Podpora lokální produkce může mít i podobu animace území a spolupráce při soutěžích typu Vesnice roku. „V minulých kolech vybojovaly například obce Rudník a Strážné z území MAS Krkonoše oranžovou a modrou stuhu. Rudník se v krajském kole soutěže umístil na prvním místě za spolupráci se zemědělci a Strážné za spolkovou činnost. Do soutěže se mohou přihlásit obce vesnického charakteru, které mají maximálně 7 500 obyvatel a mají zpracovaný vlastní strategický dokument zabývající se rozvojem obce, program obnovy vesnice nebo program rozvoje svého územního obvodu,“ vysvětluje Mgr. Kateřina Fejglová, vedoucí Místní akční skupiny Krkonoše. Zájemci o účast v letošním ročníku soutěže Vesnice roku musí doručit přihlášku na Ministerstvo pro místní rozvoj nejpozději do 29. dubna 2022.

Petra Hartmanová

Místní akční skupina Krkonoše, z.s., hartmanova@maskrkonose.cz

 

TZ_podpora lokalni produkce_4_2022_PH.pdf


Autor: Ing. Zuzana Vališková Publikováno 27. 4. 2022 11:51
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Výzvy na jarní a podzimní výsadby stromů

Datum konání: 14. 4. 2022

Představujeme vám několik výzev od Nadace Partnerství na jarní a podzimní výsadby stromů:

V grantovém programu Sázíme budoucnost na podzimní výsadby stromů můžete letos získat až 150 tisíc korun. Výzva se zaměřuje na výsadby stromů ve volné krajině a na rozhraní volné krajiny se zastavěným územím. Nabízí pokrytí nákladů na výsadbu, péči o stromy, odborný dohled nebo finance na nezbytný materiál, nářadí či dopravu. Příjem žádostí je možný do 31. července 2022.

Až 400 tisíc korun na výsadby alejí nebo jejich obnovu nabízí nový grantový program Sázíme budoucnost s KB penzijní společností. Část prostředků je možné čerpat na úpravy studánek, křížků a kapliček, na informační panely, lavičky, herní prvky apod. Žádat lze do 30. června 2022.

V dubnu jsme vyhlásili také výzvu k podávání žádostí o výsadbu Aleje svobody. Výzva je určená pro všechny obce, které dokážou poskytnout vhodný pozemek pro výsadbu aleje o zhruba sto stromech a také stromům zajistit následnou péči. Nadace Partnerství zařídí kvalitní sadební materiál, dopravu sazenic, odborný dohled při výsadbě i organizaci celé akce včetně její medializace. Obce mohou žádosti posílat do 31. května 2022.

Do 15. dubna si můžete zažádat také o grant z programu ŠKODA Stromky. Ve výzvě můžete získat až 70 tisíc korun na jarní a podzimní výsadby v rámci celé České republiky.

VÍCE O GRANTECH

Nevybrali jste si? Nevadí, další otevřené výzvy zaměřené na výsadby najdete na stránkách iniciativy Sázíme budoucnost


Autor: Ing. Zuzana Vališková Publikováno 14. 4. 2022 8:56
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Databáze iniciativy Sázíme budoucnost

Datum konání: 6. 4. 2022

Nadace Partnerství založila a koordinuje celonárodní iniciativu Sázíme budoucnost, jejímž cílem je podpořit odolnost české krajiny a měst. Partnery iniciativy jsou mimo jiné i Ministerstvo životního prostředí, Asociace krajů ČR a Svaz měst a obcí ČR. Společně s nimi budují celonárodní registr, kde se snaží od roku 2019 evidovat veškeré nové výsadby stromů mimo les.

Více informací k registraci najdete zde. Podrobný videonávod k registraci naleznete zde.

Evropská komise teď spouští portál, na kterém Nadace Partnerství konzultačně podílela a do kterého bude česká data doplňovat.  

Registrační tabulka Sázíme budoucnost.xlsx

Podrobnosti k vyplnění tabulky.docx

Proč výsadbu registrovat

Nejste v tom sami

Stáváte se součástí největší iniciativy, která chce výsadbou 10 milionů stromů zlepšit stav naší krajiny a měst. Sázíte budoucnost! Za každého občana naší země jeden strom.

Váš strom bude vidět

Zaregistrovat výsadbu do databáze může každý, kdo od roku 2019 vysadil stromy mimo les. Třeba i ten na vaší zahrádce. Po zaregistrování se strom přidá na interaktivní mapu a započítá se mezi nové stromy vysazené v naší krajině a v obcích.

Pomáháte vtvořit jedinečnou databázi

Díky vaší registraci získává Nadace Partnerství unikátní přehled o druzích a počtech stromů vysazených v ČR a mohou měřit dopad společného úsilí všech, kdo sází stromy. Na celonárodní úrovni neexistují žádné souhrnné přehledy o kácení a sázení stromů. Registrace nově vysazených stromů je proto velmi důležitá.

Můžete získat certifikát a stát se sazečem roku
Všechny stromy započítávají nejen do svého počítadla, ale i do osobních výsledků sázejících v jednotlivých kategoriích výzvy "Zlatý rýč". Cílem je vyzdvihnout ty, kdo vysadili nejvíce stromů. U obcí a firem také ukázat, jak se přibližují k cíli vysadit za každého občana nebo zaměstnance jeden strom. Veřejně tak oceňují dobrovolnou práci obcí, spolků, firem, zemědělců a jednotlivců.
Do hodnocení výzvy nezapočítávají stromy vysazené na základě zákonné povinnosti (náhradní výsadby, rekultivace). Každý strom má ale svůj adaptační význam, proto budou moc rádi, když je zaregistrujete a budou je moci zahrnout do celkového počtu vysazených stromů na jejich interaktivní mapě.

REGISTRACE VÝSADBY PŘED AKCÍ

Pokud vaši výsadbu zaregistrujete na webu již před akcí, vygeneruje vám systém plakáty a cedule ke stromům, které si můžete stáhnout a použít k propagaci. Když budete chtít, můžete akci také uvést jako veřejnou s odhadovaným počtem dobrovolníků. Díky tomu vás budou moci kontaktovat dobrovolníci z řad veřejnosti, kteří mají zájem vám s výsadbou pomoci.

Děkujeme všem, kdo s námi #sazibudoucnost! 


Autor: Ing. Zuzana Vališková Publikováno 6. 4. 2022 8:41
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Jak jsme na tom v LEADERu aneb jak si vedly místní akční skupiny k 31. 10. 2021

Datum konání: 7. 3. 2022

Přehled, jak se místním akčním skupinám dařilo čerpat jim přidělené finanční prostředky z Programu rozvoje venkova 2014-2020.

Jak_jsme_na_tom_v_LEADERu_aneb_jak_si_vedly_mistni_akcni_skupiny.pdf


Autor: Ing. Zuzana Vališková Publikováno 8. 3. 2022 13:15
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Spojte se se sousedy a vytvořte místo k setkávání ve vaší obci!

Spojte se se sousedy a vytvořte místo k setkávání ve vaší obci!

Nadace VIA ve spolupráci s Českou spořitelnou nabízí až půl milionu na přeměnu veřejného prostoru těm, kdo chtějí propojit místní lidi, neziskovky, firmy a instituce. 

Obce do 5000 obyvatel nebo neziskové organizace mohou zažádat o grant v rámci programu Dokážeme víc, který podporuje sousedské projekty. Žádost je možné podat od 16. ledna do 13. března 2023, na realizaci budou vybrané projekty mít 18 měsíců.  

Bližší informace o programu včetně hodnoticích kritérií a harmonogramu najdete na https://www.dokazemevic.cz/cs/pribehy/granty-500.

  • Žádosti přijímáme od 16. 1. do 13. 3. 2023.
  • Získat můžete až 500 000 Kč, jako kofinancování si připravte 20 % rozpočtu.
  • Na realizaci projektu máte 18 měsíců, začátek si můžete plánovat od května 2023.
  • Váš tým musí být pestrý. Zapojte sousedy, obec, nevládky, podnikatele.
  • Budete potřebovat i architekta.
  • Bude to náročné, ale spolu s Nadací Via vás podržíme.  

Cílem dvouletého programu je, aby obec, spolky, aktivní jedinci a podnikatelské subjekty společně zapojili maximální počet místních obyvatel do proměny konkrétního veřejného prostoru. Tento prostor bude do budoucna sloužit jako neutrální půda pro setkávání nejširšího spektra obyvatel daného místa i spolků a skupin, které v místě působí.  

 

Co získáte

  • Až 500 000 Kč na organizační i materiálové náklady.
  • Zdvojnásobení výtěžku finanční sbírky od místních dárců až do výše 50 000 Kč.
  • Odbornou pomoc konzultanta při přípravě projektu, plánování s veřejností. Expert bude vaším průvodcem po celou dobu realizace projektu. Opřít se budete moci o celý náš programový tým.
  • Semináře (nejen) k tématu zapojování veřejnosti a fundraisingu.
  • Inspiraci a zkušenosti těch, kteří už svůj prostor k setkávání vytvořili.

Celý proces přípravy a provedení této změny proběhne tzv. participativním přístupem. Místní tak mají přímý vliv na výsledek, mohou se tak lépe ztotožnit s probíhající proměnou - je totiž “jejich.” Program podporuje sousedství a komunity, které zapojují veřejnost do dění a nabízí jim další stupeň participativního rozhodování o podobě veřejného prostoru.

Další informace o tom, co získáte a co naopak do projektu máte vložit, najdete v sekci Časté dotazy.

 

Kdo může žádat

Program je určený nevládním organizacím (spolkům), příspěvkovým organizacím, knihovnám, účelovým zařízením církví, církevním organizacím a obcím do 5000 obyvatel. Větší obce se programu účastnit mohou, ale obec může figurovat i pouze jako partner projektu a příjemcem musí být jiný typ organizace. Plusové body získáte za zapojení našich kolegů z České spořitelny.

Program naopak nedoporučujeme:

  • těm, kteří mají předem jasno, jak má upravené prostranství nebo prostor vypadat (program je určen těm, kteří se teprve chystají podobu místa s veřejností plánovat),
  • těm, kteří nedokáží sestavit alespoň pětičlenný silně motivovaný tým (chceme, aby vás program posílil, nikoli vyčerpal),
  • těm, kteří se nemohou zavázat k účasti na akcích, které jsou součástí podpory.
 

Kdy se mohu přihlásit

Do 13. března 2023. Doporučujeme ale přihlásit váš nápad co nejdříve. Po vyplnění dotazníku se vám totiž telefonicky ozveme a společně zkonzultujeme váš záměr. Poté od nás obdržíte přihlášku, kterou bude následně hodnotit komise programu.  

 

Co se má díky podpoře stát

  • Společná proměna konkrétního veřejného prostoru (vnějšího nebo vnitřního), do které se zapojí co největší počet místních obyvatel).
  • Vytvoření neutrální půdy pro setkávání nejširšího spektra obyvatel vaší obce včetně spolků a skupin, které v místě působí.
  • Celé plánování a proměna prostor má proběhnout participativním přístupem, tj. aby všichni, kdo chtějí, měli vliv na výsledek a posílili tím pocit „vlastnictví“ této proměny.
  • Zlepšení komunikace a spolupráce místních lidí, neziskovek, firem a institucí ve vaší obci a okolí.
  • Umožnění místním lidem a firmám, aby se aktivně zapojili se do projektu formou finančního daru.
 

Harmonogram

  • 13. března 2023 - uzávěrka pro podání žádostí
  • začátek dubna 2023 - oznámení výsledků 1. kola hodnotící komise
  • 11. - 21. dubna 2023 - návštěva finalistů hodnotící komisí
  • 30. dubna 2023 - oznámení vybraných projektů 
  • 17. - 18. června 2023 - první dvoudenní seminář na téma zapojování veřejnosti (na seminářích požadujeme účast 4 členů týmu nebo komunity)
  • květen až září 2023 - cesty za inspirací, situační analýza
  • září 2023 - první setkání s veřejností v obci
  • 14.-15. října 2023 druhý douvdenní seminář na téma fundraising
  • listopad 2023 až leden 2024 - druhé setkání s veřejností v obci
  • 27. ledna 2024 - jednodenní seminář na téma brigády a zeleň (možno řešit individuálními konzultacemi)
  • únor až říjen 2024 - práce na veřejném prostoru, brigády 
  • říjen 2024 - závěrečné setkání týmů 
  • podzim 2024 - slavnostní otevření
 

Kritéria hodnocení 

Všechny žádosti, které dorazí v termínu, posuzuje externí pětičlenná hodnotící komise podle těchto kritérií: potřebnost, spolupráce, dialog, veřejný prostor a jeho využití a finanční zajištění. Komise vybírá finalisty, které navštíví zástupci komise a nadace, aby se potkali s týmem žadatele, případně zástupci obce.
 

A. POTŘEBNOST

  • Žadatelé identifikovali veřejný prostor (vnitřní nebo vnější), který chtějí proměnit v místo pro společné setkávání, protože takové místo v obci chybí.
  • Žadatelé věří, že pro komunitu představuje projekt příležitost pro posílení komunikace a spolupráce mezi různými místními stakeholdery, skupinami a jednotlivci.
  • Realizací projektu dojde ke zlepšení mezilidských vztahů v sousedské komunitě, projekt má pozitivní dopad na komunitu a o jeho realizaci má místní komunita zájem.
  • V komunitě/obci zatím neprobíhá běžně komunitní plánování nebo podobný opakovaný participativní proces. 
  • Žadateli vyhovuje nabízený typ podpory, má chuť se naučit nové věci od konzultanta/ky, ze seminářů nadace a společných setkání.

B. SPOLUPRÁCE

  • Realizátoři sestavili nebo plánují sestavit alespoň 5členný tým, kde budou zastoupeni lidé různých profesí a zkušeností.
  • Žadatel bude intenzivně spolupracovat s místními neziskovkami, institucemi či aktivními jedinci (lídry).
  • Projekt umožňuje místním lidem zapojit se jako dobrovolníci od fáze plánování a příprav až po fyzickou přeměnu.
  • Do projektu budou zapojeni místní stakeholdeři (místní firmy, samospráva, škola, a další).
  • Na projektu se aktivně podílejí zaměstnanci České spořitelny (ideálně se zapojuje více zaměstnanců, nejlépe z místní pobočky).

C. DIALOG

  • Žadatel umožní a podpoří domluvu nejrůznějších skupin místního obyvatelstva (a nikoho z dialogu předem nevylučuje).
  • Přeměna bude vycházet z potřeb místních lidí a žadatel nemá „předem jasno“, jak má prostranství vypadat.

D. VEŘEJNÝ PROSTOR A JEHO VYUŽITÍ

  • Upravovaný prostor je běžně dostupný široké veřejnosti a má potenciál stát se místem pro setkávání co nejširšího spektra lidí z místní komunity.
  • Úprava prostoru přinese danému místu něco nového (v blízkém okolí se nenalézá podobně upravený veřejný prostor).
  • Záměr projektu vychází z místních potřeb.
  • Projekt realizují lidé žijící v daném místě nebo s vazbou na danou lokalitu.

E. FINANČNÍ ZAJIŠTĚNÍ

  • Projekt je finančně zajištěn i z jiných zdrojů a/nebo počítá v průběhu realizace s aktivní snahou získat další finanční prostředky.
  • Náklady na řízení projektu a administrativní náklady jsou přiměřené k programovým nákladům.

Autor: Ing. Zuzana Vališková Publikováno 20. 2. 2023 15:14
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Inkubátor sociálních podniků

Regionální centrum podpory sociálního podnikání Královéhradeckého kraje spouští první (pilotní) ročník Inkubátoru sociálních podniků. Subjektům, které budou vybrány pro inkubaci, bude například poskytnut mentoring zkušených expertů, vzdělávání či exkurze do zkušeného sociálního podniku. Přihlásit se můžete nejpozději do 10.11.2022 prostřednictvím online přihlášky. Obsah přihlášky si můžete prohlédnout níže. S těmi, kteří budou hodnotící komisí vybráni k účasti na inkubátoru domluvíme konkrétní formu podpory a uzavřeme smlouvu.

Kdo se může do inkubátoru přihlásit:

  • podnikatelský subjekt, který má právní formu
  • předmět podnikání, který je obsahem žádosti je/bude provozován na území Královéhradeckého kraje
  • je sociálním podnikem nebo se jím plánuje v nejbližší době stát

Podrobnější informace najdete na webu socialnipodnikanihk.cz.

Přihláška do inkubátoru sociálních podniků.


Autor: Ing. Zuzana Vališková Publikováno 2. 11. 2022 13:22
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

2 Starší